Úvodní stránka » Josef Sýs

Josef Sýs - malíř a fotograf

To , že začal Josef Sýs malovat , lze považovat za šťastnou souhru náhod. 

          Zdravotní problémy jej náhle vyřadily z práce a on, činorodý člověk si hledal náhradu. Jednoho dne přišel ke svému příteli a na jeho pracovním stole zahlédl krásnou , novou sadu malířských šťetců . Když se kamaráda zeptal , na co je má , ten mu odpověděl po pravdě , že je zcizil svému vedoucímu , protože se mu líbily jako dekorace. A protože byl člověk nezištný , hned je Josefovi  nabídl. Josef Sýs rád fotografuje a tak si řekl , že malování je vlastně něco podobného a vyrazil do plenéru. Leč se zlou se potázal. Výsledek, jak sám pravil , nebyl nejlepší , prostě nestál za nic.  

         A tak začala práce pomalá , mravenčí , lemovaná omyly , slepými uličkami a chybami. Trochu si občas připadal jako strýc František , manžel tety Kateřiny z Jirotkova Saturnina , majitel chemické továrny , který se bez jakýchkoliv základních chemických pouček snažil vytvořit z odpadu toaletní mýdlo ,”skvost”. Zatímco románovému hrdinovi se to nedařilo , Josefu Sýsovi ano. Nevytvářel však “ví bůh” jaké toaletní mýdlo , ale již krásné oleje Prahy. Stále však , jak sám říkal , to nebylo ono. Darované štetce, jimiž pracoval, byly příliš tlusté na drobné obrázky, které vytvářel. A tenčí se tenkrát nedaly sehnat , vždyť to bylo v roce 1983.

         Tehdy zase zapracovala náhoda. Na výstavě “Interkamera” v Praze u stánku firmy Leica Josef Sýs poprvé žasne nad tenkými štetci trojnulkami, používanými na retuš fotografií. To bylo přesně to o čem jenom snil. Udivenému zástupci firmy nabídl svá dílka za tyto štetce. Nabídka se setkala s porozuměním. Měl i to štestí , které každého autodidakta nepotká , že se mu věnovala taková výtvarnice , jako je paní Marta Taberyová , která nepochybně rozpoznala jeho přirozený talent.

         Josef Sýs maluje Prahu starých kupeckých krámů , oprýskaných vlhkých zdí , stažených rolet , turisticky nezajímavých míst v Michli , na Žižkově a třeba ve starých Vršovicích nebo na Bohdalci.  Josef Sýs je člověk pečlivý. Nikomu nesvěří rámy svých obrazů , dělá si je sám a tím i obrazy i dotváří.

 

MUDr. Tomáš Sosna

 

(kamarád, pan Josef Sýs, je od roku 1988 víkendovým obyvatelem našeho městečka)